nahled14

 

    

Neohlížejte se smutně za minulostí,

už se nevrátí.

Raději moudře využijte přítomnosti.

To je správná cesta.

               Longfellow Henry

              Wadsworth

Nový Domov - Dům Marta

 
Domov pro seniory Vratislavice nad Nisou, příspěvková organizace  U Sila 321, 463 11 Liberec 30  tel.: 482 750 799
www.domovprosenioryvratislavice.cz             

 

     

 

 

 

Zájmová činnost - dobrovolné pracovní činnosti v dílnách, na odděleních, u lůžka

 

V našem zařízení podporujeme možnost realizace seniorů buď v keramické dílně při práci s  hlínou, kde mohou rozvíjet své fantazie, nebo v dílně se širokospektrálním zaměřením. O seniory se starají kvalifikované a zkušené terapeutky, které s klienty komunikují a vytvářejí tvůrčí prostředí tolik potřebné pro jejich spokojenost, adaptaci a začlenění do přirozeného sociálního prostředí. Dobrovolné pracovní činnosti příznivě působí na duševní rovnováhu seniorů. Práce přináší nejen radost, ale i upevnění a zlepšení motorických dovedností a schopností.

Keramická dílna

Není to jen práce, kvůli které pravidelně do dílny docházejí. Najdeme zde muže i ženy, mladší i starší seniory s velkým rozptylem zručnosti, a přesto vytvářejí pospolitou společnost s pocitem sounáležitosti a potřebnosti. Většina klientů v keramické dílně pracuje s hlínou poprvé v životě, a tak první dílka jsou spíše pokusy a "seznamování se s hmotou". Zakrátko zjistí „jak na ni“ a překvapují nás svojí šikovností, nápady a vynalézavostí. A přitom nebýt pobytu v domově, možná by ani nevěděli o svých schopnostech. Výtvarná díla jsou vytvářena v různých modifikacích s originálním pojetím svého autora. Každý má svůj rukopis, každý je specialistou na určitý druh činnosti.

Práce v dílně má svůj osvědčený řád. Někdo vytvoří celé výtvarné dílo zcela sám, jiný využije pomoci ostatních. A nutno podotknout, že každá práce je důležitá! Velká část klientů modeluje polotovary, jakými jsou válečky různých délek, které jsou stavebním kamenem pro výrobu váziček, misek, talířů, hrnků, obalů na květináče a jiných výrobků. S výrobky našich klientů se můžete setkat v rámci prodejních výstav, jejichž organizátorem je odbor sociálních věcí LK.

Dílna se širokospektrálním zaměřením

Zde senioři pracují s různými materiály, jakými jsou například papír, korálky, vlna, příze, keramická hlína, pedig či textilie. Není jednoduché vymyslet smysluplnou práci, kterou senioři zvládnou pouze s malou dopomocí terapeuta. Zakoupili jsme například razidla a raznice různých tvarů, které nadchly především ženy. Ty mají rády barvy, tvořivost a nechybí jim trpělivost. Například pro výrobu přáníčka si připraví barevný papír, který kolem dokola ozdobí vyraženou bordurou s vybraným motivem. Přeloží papír, a buď nalepí obrázek a ozdobí ho kresbou nebo vyrazí další tvary. Praktické na této práci je, že máme vyražený motiv na přání, a zároveň získáme drobný tvar, který můžeme nalepit na záložku, obrázek nebo další přáníčko.

 

Některé seniorky rády pletou, háčkují, vyšívají nebo navlékají korále a náramky.

Senioři si velmi oblíbili především takové práce, které byly nedílnou součástí jejich života před příchodem do našeho domova. Například pečení cukroví jim přináší uspokojení z práce a bonusem je sladká odměna.

Každý všední den probíhají pracovní činnosti v dílnách nebo na odděleních v Domově se zvláštním režimem a v Domově pro seniory. Záleží především na aktuálním zdravotním stavu klienta a jeho zájmu o pracovní skupinovou terapii nebo individuální terapii přímo u lůžka. Pokud se podaří klienta zaujmout a zapojit do nějaké činnosti, zapomene alespoň na chvíli na svoje bolesti a starosti. A to je naším velkým přáním.

 

Aktualizováno 6. 11. 2017

                                                                     [ zpět na Fotogalerii ]

 

   

Lidé,

kteří se ve světě neztratí,

jsou lidé,

kteří zvednou hlavu

a rozhlédnou se po tom,

co chtějí.
A když to nenajdou,

vytvoří to.

 

        George Bernard Shaw

 

     Manželství,

rodina a domov

má být zázemím člověka.

Domov je totiž víc

než nádražní peron,

kam se přichází,

kudy se prochází,

odkud se nepřetržitě odchází.

Není ani nocležna,

ani příležitostná stravovna.

              Jan Procházka

 
                                                                 © 2008 Domov pro seniory Vratislavice nad Nisou, příspěvková organizace